Bağış ve Yardım

BİZE ULAŞIN
(0216) 344 41 35

İlk Dönem Siyasi Olayların Mezheplerin Oluşumuna Etkisi

İlk Dönem Siyasi Olayların Mezheplerin Oluşumuna Etkisi

Mavera Vakfı Çarşamba Buluşmaları kapsamında Öğr.Gör.Mehmet Toprak konuk oldu.

“Müslümanlar neden farklı gruplara ayrıldılar?”sorusuna yanıt arayan Öğr.Gör.Mehmet Toprak;” Kuran’ın “Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, tefrikaya düşmeyin” ayetine ve  Peygamber Efendimizin birliği ve bütünlüğü emreden hadislerine rağmen neden ümmetteki bu bölünmüşlük?, Halbuki din tartışmak değil de yaşamak için değil miydi?”.dedi.

İlk dönem siyasi olaylarının, mezheplerin oluşumuna etkisine neden olan sebeplerini Mehmet Toprak şöyle sıraladı;

-İnsanın yaratılış itibariyle tabiatının farklılıklara meyilli olması.
-Doğup büyüdüğümüz çevre, aile ortamı ve yaşadığımız coğrafya.
-Dini anlamada delil olarak kullandığımız metinlerdeki kapalı ifadelerin farklı yorumlanması.

-İslamın farklı coğrafyalara yayılmasıyla çeşitli din ve kültürlerle tanışma(Yunan felsefesi) ve bunlara cevap bulma çalışmaları.

-Son ve en önemli faktör siyasi sebeplerdir.Peygamber Efendimizin vefatıyla başlayıp, özellikle defin işlemlerinde çıkan halifelik tartışmaları ve sonrasında Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer dönemlerinin çok sıkıntılı geçmemesiyle beraber Hz. Osman ve sonrasında Hz. Ali’nin şehid edilmesiyle devam eden, kerbela hadisesiyle zirveye ulaşıp günümüze kadar uzanan dönemi oluşturmaktadır.” diyerek konuşmasına devam eden Toprak;”Geçmişten günümüze neler yaşanırsa yaşansın tarihi geleceğimizi aydınlatan bir ışık olarak kullanıp bize yön vermesini sağlamalı ve dinin bizi ayrıştıran değil aksine birleştirip ümmet olmayı öğütleyen bir unsur olduğunu unutmamalıyız.” diyerek konuşmasını tamamladı.