Bağış ve Yardım

BİZE ULAŞIN
(0216) 344 41 35

Okul Başarısında Beslenmenin Önemi

Okul Başarısında Beslenmenin Önemi

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Karadeniz, Okul Başarısında Beslenmenin Önemi başlıklı bir semin çalışması yaptı. Hekimliğin yanı sıra eğitim alanında da uzun yıllar çalışmalar yapan Dr. Mustafa Karadeniz’in konuşmasının özeti aşağıdaki şekilde derlenmiştir.

2 yaşına kadar çocuk anneye bağımlı olarak beslenir. 2 yaşından sonra ise dümeni kendi eline alır. Bu bağlamda çocuğun beslenmesi bir çok yönüyle önem arz eder.

Üç Ana Besinimiz Var

  1. Karbonhidratlar
  2. Yağlar
  3. Proteinler

Okul çağında büyüme hala devam eder. Büyüme, hareket ve öğrenme için bu üç besinin yeterli ve düzenli bir şekilde alınması gerekir.

Karbonhidrat ve yağları enerji, proteinleri ise büyümesi için çocuklarımıza mutlaka vermemiz gerekiyor. Bunları alabilmek için de, 3 ana öğün kuralı önemlidir.

Sabah Kahvaltısı

Okul çağındaki çocuklar ve hatta büyükler için sabah kahvaltısı en önemli öğündür. 3 besin öğesini de içinde bulunduran bir kahvaltıyla çocuğu okula hazır edebiliriz. Ders saatinden 2 saat önce çocukların kahvaltısını etmiş olması gerekiyor. Çocukların 8:00’deki derslerine hazır olabilmeleri için, 6:00’da kahvaltılarını etmeleri gerekir. İki saat kuralı çok önemlidir. Ağzımıza aldığımız bir besinin, beyne geçiş süresi 2 saattir. Beynin öğrenmeye hazır olması için, yakıtının da hazır olması gerekir.

Yemeğin Türü

Karbonhidrat, protein ve yağlardan oluşan besin üçlüsünü, kahvaltıda mutlaka çocuklarımıza yedirmeliyiz. En hızlı emilen besin karbonhidrattır (glikoz). Çünkü beynin yakıtı glikozdur. Karbonhidratlı besinler, 2 saat sonra, beyni hazır hale getirir. 2 saatten sonra proteinler devreye girer. En son emilim sürecinde de yağlar devreye girerek, çocukların tükenmekte olan enerjilerine destek olur. Dengeli bir kahvaltı, enerjisi ve öğrenme hızı düşmeden, öğle yemeği saatine kadar çocuklarımızı idare eder.

Glikoz kaynakları: Taze sıkılmış meyve suyu, meyve, süt, bal, kendi yaptığımız reçeller. Süt, hem şeker, hem yağ, hem de protein açısından önemli bir besin kaynağıdır.

Yumurta, en değerli kolesterol kaynağıdır. Çocukların beyin gelişimi için kolesterol çok önemlidir. Yumurtanın iyi pişmiş olması önerilir.

Tereyağı, mutlaka çocukların alması gereken bir besindir. Folik asit açısından da önemlidir.

Tahıl çok önemlidir. Bulgur, pirinçten çok daha fazla besleyici değere sahiptir.

Öğle Yemeği

Öğle yemeğini okulda yapan çocuklarımızın ne yediğini bilmemiz gerekir ki, akşam yemeği için farklı şeyler hazırlayabilelim. Gündüz okulda et yemişse, akşam sebze yemeği veya bakliyat hazırlayabilirsiniz. Bunun tam tersi de aynı şekilde geçerlidir.

İki farklı çeşit proteini aynı anda almamaya da dikkat etmeliyiz. Birçok hastalıkların temelinde karışık beslenme vardır. Balık, kırmızı et ve tavuk eti aynı anda alınmaması gerekir. Etin yanında ayran da almak, iki farklı çeşit proteini yan yana getirdiğimiz için sakıncalıdır. İkisi de protein olduğundan, midenin sindirimi zorlaşır.

Öğle ve akşam yemeklerinde sebze ve et şeklinde bir dağılım yapılabilirse, dengeli beslenme açısından önemlidir. Ancak, çocuklar ille her gün şu kadar et, şu kadar sebze yiyecek diye de bir kural yoktur. Önemli olan, doğru beslenmeyi çocuklara küçük yaşta öğretebilmektir. İyi eğitim ve iyi beslenme için, 2 ila 10 yaşları çok önemlidir.

Fındık Fıstık

Fındık, fıstık, ceviz deyip geçmeyin. Beyne en yararlı yağ, cevizde vardır. Enerji verir. Kalsiyum ve demir vardır. Çocuklara demir kaynağı vermek önemlidir. Kansızlık, okul başarısını önemli ölçüde etkileyen bir faktördür.

Vitaminler

Yeşil ve sarı sebzeler A vitamini açısından çok önemlidir. Meyveler de çok önemli vitamin kaynağıdır. Ancak meyveleri sabah kahvaltısında ve gün içinde vermeye dikkat etmeliyiz. Yetişkinler için akşam saatlerinde meyve yemek, şeker hastalığını tetikleyici unsurdur. Bu alışkanlığın oturması için, sabah kahvaltısında meyve dilimleri takviyesiyle güne başlamayı alışkanlık haline getirmeliyiz.