Bağış ve Yardım

BİZE ULAŞIN
(0216) 344 41 35

Kış Okulu Programımız Başladı

Kış Okulu Programımız Başladı

Ahşap Atölyesi

2017’den beri düzenlenen Mavera Kış Okulu‘na bu sene ilave edilen Ahşap Tasarım Atölyesi öğrencilerimiz tarafından büyük bir ilgi gördü. Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı 2023 Eğitim Vizyonu’nun beceri odaklı eğitim anlayışına tam destek sağlayan atölye, öğrencilerimizin hem bilişsel hem de fiziksel gelişimlerine önemli bir katkı sağlamaktadır.

Çalışma ortamının tehlike üretmemesi kadar öğrencilerimizin de iş güvenliği hususunda yeterli hassasiyeti göstermeleri, ancak bu alanda bilgilendirilmeleri ile mümkündür. Bu sebeple atölyenin ilk hedeflerinden biri olan iş güvenliği bilinci kazandırma içeriği öğrencilerimizle paylaşılmış ve öğrencilerimizden bütün çalışma süresinde iş güvenliğiyle alakalı kurallara uymaları istenmiş ve bu durum takip edilmiştir.

Ahşap atölyesi, ahşap işlemeye yarayan bir çok araç gereci barındıran bir ortamdır. Bu sürece kadar

öğrencilerimiz tarafından şu araç gereçler kullanılmıştır:

 • Sığaca Testere
 • Kıl Testere
 • Gönye Kutusu
 • Mengene
 • İşkence
 • Gönye
 • Kalem
 • Matkap
 • Zımpara

Ahşap atölyesinin ilk modülünde öğrencilerle düz formlardaki ahşap malzemelerden farklı uzunlukluk, genişlik ve açılarda parçalar üretip en sonunda belli bir plana bağlı olarak montajının yapılmasıyla bir çok obje üretilmiştir. Öğrencilerimiz 90º ve 45º’lik kesimler yaparak farklı ahşap kesim yöntemlerini tecrübe etmişlerdir. Sütunlu matkapla montaj ya da dekoratif amaçlı farklı çaplarda delikler açmışlardır.

Üretilen objeler, hem parça sayıları hem de üretilmesi için yapılan işlem sayısı açısından kolaydan zora doğru ilerleyecek şekilde tasarlanmışlardır.

Öğrencilerimiz ürettikleri objelerin sahibi olmuşlardır. Süreç boyunca öğrencilerimiz tarafından üretilen objeler şunlardır:

 1. Kapaklı Kutu
 2. Mini Şövale
 3. Resim Çerçevesi
 4. Fotoğraf Makinesi
 5. Askılı Kutu
 6. Salıncak
 7. Peçetelik
 8. Anahtarlık Askısı
 9. Robot
 10. Uçak

Her yaş ve kademeden öğrencinin büyük bir mutlulukla devam ettiği ahşap atölyesi, öğrencilerin yeni şeyler öğrenmesi dışında keyifle devam ettikleri bir süreç haline dönüşmüştür. Beceri atölyeleri başarı beklentisinin minimum düzeyde olması sebebiyle öğrenciler hiç bir baskı hissetmeden çalışmalar tam katılım göstermektedirler.