Bağış ve Yardım

BİZE ULAŞIN
(0216) 344 41 35

Dr. Ahmet Murat ÖZEL

Dr. Ahmet Murat ÖZEL

21 Kasım Çarşamba

Sn. Dr. Ahmet Murat ÖZEL ” Popüler Din Dilinin Sorunları ”

Vaizlerin hocaların kullandığı dil, sorunlu popüler din dilinden farklıydı. Bu dil televizyoncuların, radyocuların bozduğu bir dil, onlar icat etti. Bu konuyla ilgili 15 tane farklı yazı yazdım. Bu popüler din dilinin iki temel niteliği var: Birincisi piyasacı olması… Bir şey satmak ve beğendirmek isteyen bir dil. Arkasını hakikate dayamadan ve süslemeden olduğu gibi vermeye çalışmıyor. Bir şey satmak isteyen, bir şey beğendirmek isteyen bir dil.
Popüler dil organizasyon, programın olduğu yerlerde kullanılıyor. İkincisiyse konformist olması, yani kişilere dayanıyor, tüketiyor.

İlçemizde bir etkinlik olsun diye bir zatın hayatını ele alıyorlar. Araştırma yaptığımızda o zat hakkında ” İnsanlardan kendisini sakladı, şehir dışında yaşadı, uzleti seçti.” Diye bilgiler var.
Eskiden okumalarda verilen sayılar çokluktan kinaye idi. Azımı çok kabul et, demekti. Şimdi ki verilen sayılar abartı, fazla. Bu dil promosyoncu bir dil. Modern dünya sayılara tapan bir dünya.
Gençler hocaları anlamakta zorlanıyor. Hocaların söyledikleri kendilerine ulaşmıyor. Rahatını bozmak istemiyor, risk almadan kişilere yöneliyor, (Klişe sözlerin kullanımı için söyledi.) Dili güncellememiz gerekir. Hutbe için: Senaristlerden, reklamcılardan destek almaları lazım.

Fatma Temiz