BAĞIŞ YAP

ŞİİRİN TOZU - ŞAFAK ÇELİK | Orhan Gazi Gökçe ile Hayat Memat Meseleleri

1 Ocak 2022 Cumartesi Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı

Şafak Çelik- Şiirin Tozu

20 Aralık 2021

Şair Şafak Çelik’in katıldığı programda kendisinin Şiirin Tozu isimli eseri ekseninde sohbet edildi. Türk şiirinin dünden bugüne serencamı ele alındı. Yunus Emre’nin Türk dili ve edebiyatı açısından önemine vurgu yapan Şafak Çelik Türk şiirinin mayasının onun tarafından atıldığını ifade etti.

Halk ve Divan şiiri aynı denize dökülen iki ayrı ırmak gibi bizim muhayyilemizi ve tefekkür dünyamızı beslemiştir. Modernleşme sürecinde Türk şiirinde görülen değişimler ve arayışlar konusuna değinen Şafak Çelik, özellikle Garip akımı ve sonrasında İkinci Yeni’nin Türk Şiirine yeni bir form ve muhteva kazandırdığını ifade etti.

Varoluşçu felsefenin tazyiki ile farklı tarzlar geliştiren şairlerin Türk şiirinde önemli açılımlar sağladığına dikkat çeken Çelik günümüz genç şairleri ve dergilerdeki şiirin niteliğine ilişkin kendi gözlem ve tecrübelerini paylaştı.

Kendi hayatında önemli isim ve eserleri ve edebiyatla yollarını kesiştiren hadiseler hakkında konuşan Şafak Çelik şiir konusunda gençlere tavsiyelerde bulundu.