BAĞIŞ YAP

SOSYAL MEDYA VE ŞİİR | HAYAT MEMAT MESELELERİ | MAVERA TV CANLI YAYIN - Zeynep Arkan

1 Ocak 2022 Cumartesi Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı

Zeynep Arkan- Sosyal Medya ve Şiir

8 Kasım 2021

İlk şiiri Taşınmak, Ocak 2004’te Dergâh dergisinde yayımlanan Şair- Zeynep Arkan; şiir, yazı ve şiir eleştirilerini Heves, Kökler, Kırknar, Avantgardé, Karagöz, Hacı Şair, Mahalle Mektebi, Somplaka, Tezgâh Fanzin, Davud’un İnsanları, Aşkar, Hece, Dergâh, Buzdokuz gibi dergilerde yayımladı. İlk kitabı İkrar 2006’da ikinci kitabı Orada Merhamet Varmış 2015’te yayımlandı. İkinci kitabıyla ESKADER Şiir Ödülü’nü, 2020’de de Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’nü aldı. Eserleri: İkrar (şiir, 2006), Orada Merhamet Varmış (şiir, 2015), Söyleşerek Şiire Varmak (söyleşi, 2018).

Zeynep Arkan’ın katıldığı programda Sosyal Medya ve Şiir ilişkisi tüm boyutlarıyla ele alındı. Arkan, post modern dönemde insanın bambaşka bir varlık haline geldiğini kendisi, çevresi ve tabiatla kurduğu ilişki bakımından yeni bir atmosferde yaşadığını ifade etti. Görünmenin üstünlüğünün her bakımdan hayatımızı kuşatmış olduğundan, dil ve edebiyatın da bundan nasibini aldığından bahseden Şair Zeynep Arkan bu süreci daha iyi anlamak mecburiyetinde olduğumuzu vurguladı.

Hayattan beslenen şiirin hep diri kaldığını, muhatabını bulduğunu söyleyen Zeynep Arkan kendi şiir serüveni ve günümüz şiiri üzerine değerlendirmelerde bulundu.