BAĞIŞ YAP

BİR KÜLTÜR MESELEMİZ VAR MI? | - Yusuf Tosun | Hayat Memat Meseleleri Canlı Yayını

1 Ocak 2022 Cumartesi Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı

Yusuf Tosun- Bir Kültür Meselemiz Var mı?

4 Ekim 2021

Anadolu Yazarlar Birliği Genel Başkanı ve Yazar Yusuf Tosun’un katıldığı programda Bir Kültür Meselemiz Var Mı? sorusundan hareketle dünden bugüne kültür hayatımızdaki durum ele alındı.

Yusuf Tosun kalabalıklar arasında hızla yalnızlaşan günümüz insanının en büyük açmazlarında birinin kültürsüzlük olduğuna dikkat çekerek küresel sistemin beraberinde getirdiği olumsuz bir netice ile yüzleştiğimizi ifade etti. Tosun’a göre bireyler artık sanal dünyanın sözde ‘sonsuz' ama gerçekte ‘daraltılmış' sınırları içinde var olan ruhunu kaybediyor. Bu yara gittikçe derinleşiyor ve devası olmayan bir illete dönüşmek üzere. Bir devletin büyüklüğü sadece ekonomik göstergelerinden değil, kültür-sanat-edebiyat değerlerinin yaşanmasından, yerleşmesinden belli olur. Çünkü kültür de eğitim de, sanat da bir beka mücadelesidir. Kültür-sanat-edebiyatınız varsa yasarsınız, değilse yok olmaya mahkûmsunuz. Şayet kültür-sanat-edebiyatınız sağlam temeller üzerinde ise hiçbir güç sizinle baş edemez.

Yusuf Tosun, hal böyle iken yine umudu elden bırakmamak gerekir yeni bir kültür hamlesi ve de medeniyet inşası için herkesin gayret etmesi gerektiğini vurguladı.