BAĞIŞ YAP

GIDA GÜVENLİĞİ | BİTKİSEL ÜRETİMİNDE GIDA GÜVENLİĞİ CANLI YAYINI - Prof. Dr. Cem Özkan

1 Ocak 2022 Cumartesi Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı

 

GIDA GÜVENLİĞİ 30 EKİM 2021

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cem Özkan ile gıda güvenliğini konuştuk.

Güvenilir gıdaya nasıl ulaşılacağı konusunda bilgiler veren konuğumuz tüketicinin bilinçlenmesi konusunda medyaya çok önemli görevlerin düştüğünü belirtti.  Gıda güvenliğinin çevre, ekonomi, iklim Ihtacat, insan sağlığı gibi yaşamın bir çok alanıyla ilişkisi vardır. Bu sebeple halkın bu konuda aydınlatılması gerektiğinin üzerinde durdu. Gıdaya erişimin insani bir hak olduğunu ve daha sağlıklı gıdalarla beslenmenin herkesin hakkı olduğunu vurguladı.

Gıda güvenliği dediğimiz zaman ürünlerin yetiştirilmesinden bakımına, hasadına, yetiştirilmesine, hayvan hastalıklarına varıncaya kadar bir çok işlemden geçiyor. Gıda güvenliği akut zehirlenmeler olduğunda daha çok akıllara gelmektedir.

Üreticiden tüketiciye gelinceye sofralarımızın ne kadar güvenli olduğuna ve Türkiye’nin bu konudaki politikalarına değindi.

Türkiye’nin verimliliğini artırırken bir yandan da gıda güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yaptığını belirtti. Üretici ve tüketicilerin bilinçli olması gerektiğine değindi. Güvenilir gıdaya nasıl ulaşacağı yönünde tüketici talebini artırmak gerekliğinin üzerinde duruldu. Akıllı böcek, akıllı çiftçi uygulaması ile tarımsal ilaçlamanın büyük ölçüde azaltıldığını, bu konuda mühendislerin patent ve üretim konusunda çalışmalarına hızla devam ettiğini anlattı. Bu sayede zehirsiz sofralara ulaşmanın mümkün olabileceğinin üzerini çizdi. İyi ve organik tarımsal faaliyetlerin artırılması gerekliliğine temas etti. Daha çevreci yöntemlerin ön plana çıkması gerektiğine, toplumun sağlığı açısından alternatif arayışların, doğal ve etkili yöntemlerin üzerine çalışmaların artırılmasının önemine değindi.

Dünyada dijital tarıma geçiş hazırlıklarının yapıldığını bu tarz çalışmalara yönelik Türkiye olarak da hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti. Arge çalışmalarının artırılarak dışarıya olan bağımlılığı azaltmaya yönelik çalışmalara araştırmalara ivme kazandırmak gerektiğine temas etti.