BAĞIŞ YAP

Sadako (Eleanor Coerr) - Ferda Bütün Ve Arkadaşları

1 Ocak 2022 Cumartesi Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı

Sadako

Takayukı Ishıı

 

 

Kâğıttan Bin Turna Kuşu
 
“Dünyanın her yerindeki tüm çocukların
ve yetişkinlerin okuması gereken bir kitap.”
 
Hiroşima’ya atom bombası atıldığında henüz iki yaşında olan
Sadako Sasaki, yara bile almadan kurtulmuştu!
Ancak on yıl sonra… Etkisi altında kaldığı radyasyonun yarattığı lösemi hastalığı sonucunda hayata gözlerini yumdu.
Sadako asla vazgeçmedi ve uzun, zorlu geçen aylar boyunca yaşama tutunmak için savaştı. Kâğıttan bin turna kuşu katlamayı başarırsa, dileğinin kabul olacağına ve iyileşeceğine inanıyordu.
Onun kâğıttan bin turna kuşu katlama kararlılığı ve hastalığına karşı verdiği cesur mücadele, sınıf arkadaşlarına ilham oldu. Ölümünden sonra, atom bombasının kurbanı olan Sadako’yu ve diğer çocukları hatırlamak adına Çocuk Barış Anıtı’nı inşa edebilmek için ulusal bir kampanya başlattılar. Elinde büyük bir turna kuşu tutan ve gökyüzüne bakan Sadako figürü olarak inşa edilen bu anıt,  dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler tarafından  rengârenk kâğıtlardan yapılan binlerce turna kuşuyla süslenmiştir ve barışın sembolü haline gelmiştir!
 
 “Sadako’nun kalpleri acıtan hikâyesini okumak, kesinlikle yaşanması gereken bir deneyim. Yazarın, Sadako’nun ailesiyle birebir olarak iletişime geçerek hazırladığı bu kitap, küçük bir kızın kendinden sonraki nesillere, cesaretiyle ve kararlılığıyla ilham olabileceğini gösteriyor!”