BAĞIŞ YAP

Sürdürülebilir Çevre ve Yaşam - Nur Seda Şahin

1 Ocak 2022 Cumartesi Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı

MAVERA BÜLTEN - 27 KASIM 2021

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE VE YAŞAM konusunu İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nur Seda Şahin ile görüştük.

Sürdürülebilir çevrenin tanımını yaparak, sürdürülebilirlik kavramının her alanda karşımıza çıktığını vurguladı. Tarım, ekonomi, çevre gibi birçok alanda bu kavramın gelecek kuşakların ihtiyaçlarını tehlikeye atmadan karşılayabilmek olduğunun üzerinde durdu. Enerji, su, gıdaya hayatın devamlılığı için ihtiyaç duyarken gelecek nesillerin bizden daha çok ihtiyaç duyacağını unutmadan bu kaynakları daha koruyarak kullanmalıyız.

Yerel yönetimler ve çevre politikası olmadan sürdürülebilirliği sağlamak zor olacaktır. Çevre politikası siyasetten bağımsızdır. Ama yerel yönetimlerin varlığı bu sürecin işleyişi anlamında kolaylıklar sağlayacak ve yön verici olacaktır. Yerel yönetimler en tepede rol oynamak zorundadır.

Ekolojik dengeyi sağlamak için planlama, örgütlenme, personel ihtiyacının karşılanması, yetişmiş insan gücü, denetim, maliyet gibi her alan çevre yönetimini oluşturmaktadır. Çevre bilincinin çok erken yaşlardan başlatılması gerektiği üzerinde duruldu. Ailede bu bilincin başlatılması noktasında anne babanın çok önemli bir görev üstlenmesi farkındalığın erken yaşa çekilmesine zemin hazırlayacaktır.

Türkiye’de beş yıllık kalkınma planlarıyla çok ciddi çalışmalar yürütüldüğünü ve çok güzel bir dünyanın hayal edildiğini görüyoruz. Belli bir süreç içinde tamamı olmasa da zaman zaman planlananların hayata geçtiğini görmek ümit verici.

İklim değişikliği ile ormanların, okyanusların korunmasının önemine değinen Nur Seda Hoca ülke olarak Avrupa’nın gündeminde olan konuların takipçisi olduğumuzu belirtti.

Sürdürülebilir yaşam ve çevrenin geleceğinin daha ümit verici olduğunu söyleyerek bilinçli kesimlerin daha da arttığını, atıkların ayrıştırılmasının giderek önemli bir hal aldığını vurguladı. Basının ve sosyal medyanın bu konuda duyarlılığı artırmaya yönelik çalışmalarını artırması gerektiğinin altını çizdi.